Vápenatění půdy: Důležité opatření před koncem roku!

on

|

views

and

comments

Vápnění půdy: Důležité opatření před koncem roku!
Každá rostlina na to, aby byla zdravá, mohla kvést a mít plody, potřebuje živiny – podobně jako člověk. Pokud je nemá dostatek, odrazí se to na její zdraví i stavu úrody.

Základním předpokladem úspěchu pěstování většiny druhů zeleniny je dostatek vápníku. Proto šikovní zahrádkáři na podzim půdu vápno. Pokud jste to ještě dosud neučinily, ještě máte možnost využít příjemnější listopadové dny.

Jak zjistíte, že třeba vápnit?

Základním poznávacím znakem toho, že v půdě chybí vápník, je kyselá reakce půdy. Objevují se plevele typické pro kyselé půdy, a také můžete na záhonech zpozorovat zelený povlak. Kořeny rostlin zahnívají a můžete mít zkušenost s nádorovitosťou košťálovin. Je to proto, že v kyselé půdě trpí kořenová soustava a rostliny rostou pomalu. Většina druhů zeleniny optimálně roste a rodí v půdách s pH 6,5 až 7,5.

Jak vápník pomáhá?

Přidání vápníku do půdy ma velký význam i kvůli ničení půdních hub. Ty totiž bývají často původcem mnoha onemocnění. V první řadě je vápník pro rostlinu důležitý na to, aby si dokázala vybudovat zdravé pletivo stonků a kořenů – bez něj nemůže fungovat tak, jak bychom si přáli a ani nepřinese očekávaný užitek. Mnozí pěstitelé zjistí nedostatek vápníku v půdě až tehdy, když jim to „řeknou“ plody rajčat nebo paprik. Ty totiž při nedostatku vápníku na koncích zasychají a černají.

Jakým vápníkem vápnit?

Na vápenné se obecně používají tři druhy vápníku: pálené vápno, mletý vápenec a dolomitického vápenec. Pálené vápno je vhodné pro těžší půdy, také ho můžeme použít jako přípravek proti chorobám a škůdcům. Z mletý vápence se vápník uvolňuje postupně, pomalu a dlouhodobě, je vhodný na vápnění lehčích nebo středně těžkých půd. Třetí druh – dolomitického vápenec je kromě vápníku také zdrojem hořčíku.

Jak zjistíte, že vašim rostlinám chybí živiny?
Pozor na kombinování

Vápno třeba kvalitně zapracovat do půdy, ale jen do její horní vrstvy. Optimální je, pokud víte, jaké pH má vaše půda, abyste věděli nastavit správnou dávku vápna. Opatrnost je důležitá. Samozřejmě, není dobré to s vápněním ani přehánět. Také myslete na to, že není vhodné, když vápník přijde do styku s organickými, dusíkatými, fosforečnými ani kombinovanými průmyslovými hnojivy. Mohou se navzájem znehodnotit. Konkrétní informace naleznete vždy na balení daného druhu vápna nebo u prodejce.


Při vápnění trávníku je vhodné si změřit pH půdy, aby jste veděli, zda je vápnění trávy vhodné či nikoliv.


Share this
Tags

Must-read

Záložní zdroj energie do garáže, domu i dílny

Při stavbě domu byste si měli důkladně promyslet plán elektroinstalace. Uspořádání kabelů a zásuvek má vyhovovat potřebám uživatelů a celkovému designu bytových interiérů. I...

Jak odstranit škrábanec na autě

Odstranění škrábanců na autě nemusí být vůbec nic náročného. Ani drahého. Důležité je hlavně vybrat správný postup a pak pečlivě dodržet všechny kroky opravy. Postup...

Víte, jaké obývací stěny jsou aktuálně moderní a zároveň velmi praktické?

Jestliže se chystáte rekonstruovat obývací pokoj, rozhodně stojí za to vyhodit dvacet let starou obývací stěnu a nahradit ji nějakou novou, vzdušnou, hezkou a...
spot_img

Recent articles

More like this