Kořenové čističky přispívají k zachování biodiverzity
Na Slovensku se stále najde ještě množství obcí, kde nemají realizovanou obecní kanalizaci. Pokud si koupíte pozemek v takové oblasti, budete muset řešit, jakým způsobem odvést splašky a odpadní vodu. Existují různé možnosti.
Nejběžnějším způsobem odvodu splaškových vod je napojení splaškového a odpadního potrubí z domu na žumpu. Běžně jsou dostupné betonové nebo plastové žumpy. Při jejich koupi určitě vsaďte na certifikovaný variantu, protože při kolaudaci budete muset tento certifikát předložit. Dalším z běžně používaných řešení je čistírna odpadních vod. Při rozhodování mezi žumpou a čistírnou odpadních vod byste se neměli ptát, které řešení je lepší, ale které je vhodné na váš pozemek. Ne na každý pozemek totiž lze čistírna odpadních vod umístit.
Méně tradiční možností je kořenová čistírna, která je plnohodnotnou náhradou čistírny odpadních vod. Kromě toho, že se postará o splašky a odpadní vodu, představuje jednoduchý a přirozený způsob hospodaření s vodou. Zároveň se podílí na zachování biodiverzity. Na stejném principu jako kořenové čistírny odpadních vod funguje i ekočistička. Rozdíl spočívá v použití dvou typů filtrů – s horizontálním nebo vertikálním prouděním vody, nebo s jejich kombinací. Je vhodná pro rodinné domy, chaty, rekreační zařízení ale i celé obce.
V případě bytu, chaty či víkendové chatky je jednoduchým řešením bez potřeby přívodu vody, kanalizace a bez použití jakékoliv chemie ekologická separační suchá toaleta. Jde o typ tzv. suché toalety, v níž se exkrementy buď přímo kompostují, pouze shromažďují, nebo se vysušují a kompostování probíhá jinde. Takto vzniklý kompost můžete použít na hnojení zahrady. A i když to možná zní neuvěřitelně, kompostování lidských exkrementů představuje nejhygieničtější, nejlevnější a nejužitečnější variant jejich likvidace.