Při výběru chalupy byste měli zohlednit několik faktorů, a to nejen cenu a lokalitu, ale např. i čas, který strávíte cestováním za tímto typem odpočinku.
Jak a kde si vybrat chalupu?
Otázka: Chceme si koupit chatu na příležitostné, rekreační bydlení a odpočinek. Co všechno bychom měli zohlednit při hledání naší vysněné chalupy?
Odpověď: Koupě chaty je individuální záležitost a výběr vhodné, resp. vysněné nemovitosti záleží především na tom, co od ní očekáváte. Jsou lidé, tzv. kutilové, kteří si kupují chatu, aby si ji mohli svépomocí rekonstruovat, zvelebovat a upravovat podle vlastních představ. Jiný typ klientů zas hledá chatu, kterou bude využívat čistě jen pro účely rekreace, což znamená, že si koupí chatu obytnou a ideálně zařízenou.
Při výběru lokality by si měl klient vybrat místo, které bude splňovat jeho kritéria, a určitě je důležitá přístupová cesta ke stavbě. Někteří klienti preferují výběr polohy v blízkosti lesa, jiní zase v blízkosti vodních toků, kde mohou provádět různé sportovní aktivity nebo se věnovat rybolovu. Je také kategorie klientů, kteří se zaměřují na města a obce vyhledávané turisty, například v blízkosti našich hor. Na druhé straně jsou lidé, kteří oceňují „klidné“ lokality nebo vysloveně samotu.
Pokud koupi chaty nebudete financovat z vlastních peněz, nejdříve si prověřte své finanční limity, tedy kolik peněz vám banka může půjčit. Teprve když budete znát své úvěrové možnosti, začněte se poohlížet po vhodné nemovitosti i lokalitě. Budete tak předem vědět, v jaké cenové relaci se můžete pohybovat.
Otázka: Jak se pohybují momentálně ceny za rekreaci na Slovensku? Liší se v závislosti na lokality? Víte případně říci, ve kterých lokalitách jsou chaty dražší a kde jsou naopak nejlevnější?
Odpověď: Zájem o rekreační typ nemovitostí, kam řadíme i chaty a chalupy, v průběhu posledního roku výrazně stoupl, což se přirozeně odrazilo i na cenách tohoto typu nemovitostí. V průměru se cena zvýšila o 30% a v současnosti jde o „nedostatkové zboží“, protože v nabídce realitních portálů jsou uvedeny nemovitosti víceméně vyprodáno. Tento obrovský skok způsobila pandemie koronavirus, když lidé hledali místo, kde mohou přežít karanténu a uprchnout z města do přírody.
Chaty s nejvyšší cenovkou jsou ve Vysokých Tatrách, tedy v turisticky nejvyhledávanějších lokalitách s dobrou dopravní dostupností. Naopak levnější jsou méně známé lokality, které nejsou turisticky atraktivní, například nížiny. Dvoupatrová chata v obci Štrba v Tatrách s výměrou 120 m2 postavená na 400 m2 pozemku stojí 250 000 €. Pro srovnání, chata v Tekov v okrese Levice s podobnou výměrou vás vyjde na 40 000 €. V praxi to znamená, že lze pozorovat velké cenové rozdíly, které ovlivňuje zejména lokalita a poloha tohoto typu nemovitosti.
S jakými překážkami třeba počítat?
Otázka: Pokud již chalupu najdeme, co bychom si měli prověřit předem, abychom nekoupili „zajíce v pytli“?
Odpověď: Před koupí je určitě třeba zjistit, zda v dané lokalitě není plánována výstavba například dálnice nebo jiné frekventované komunikace, průmyslového parku, lomu, případně zda se neplánuje hustší výstavba dalších nemovitostí v okolí. Tuto informaci si umíte zjistit na obecním úřadě buď fyzicky podáním žádosti, nebo prostřednictvím formuláře. Jde o územně plánovací informaci (zkratka UPI), která vám prozradí, jaké stavební změny obec plánuje, abyste věděli předvídat další případné plány obce s danou lokalitou a vyhnuli se tak nepříjemnostem.
Co se týče rekonstrukce, tady máte dvě možnosti jak vysněnou chatu zrekonstruovat. Na listu vlastnictví si předem zkontrolujte, zda je původní chata řádně zapsána nemovitost se samostatným popisného číslem. Pokud ano, na rekonstrukci vám bude stačit ohlášení drobné stavby s přiloženým projektem. V případě, že původní chata není zapsána na listu vlastnictví, čeká vás časově mnohem náročnější proces územního a stavebního řízení. V tomto případě bude nutné oslovit všechny dotčené instituce a není jich málo. Začátek rekonstrukce, resp. postavení nové chaty, se tak může oddálit například io rok.