Co je třeba zvážit před rekonstrukcí střechy na chalupě

on

|

views

and

comments

Jednou z nejdůležitějších částí domu a chalupy vůbec je střecha, přes kterou nezatéká a neuniká teplo. Co všechno je třeba před jejím rekonstrukcí zvážit?

Už při koupi staré chalupy byste měli věnovat pozornost několika varovným signálem. Určitě si všímejte, v jakém stavu je obvodová konstrukce a střecha. Pokud jde o tradiční dřevěnici, pozor na dřevomorku (dřevokazné slzivý), která dokáže napáchat neuvěřitelné škody. Střecha by měla být celistvá, bez chybějící střešní krytiny, jinak musíte počítat s tím, že do chalupy určitě zatékalo. Což může mít za následek vlhkost a plísně, případně až mechanické porušení stavebních konstrukcí.

Plánujete koupi chalupy? Na toto si dávejte pozor!

Pokud máte rádi dobrodružství a zamilovali jste se spíše do místa, na kterém chalupa stojí, pak vám bude pravděpodobně jedno, v jakém stavu aktuálně chalupa je. V takovém případě však musíte počítat is možností, že její demolici a postavení zcela nové vyjde v konečném důsledku levnější. Před tím, než se však pustíte do úplného bourání, podívejme se spolu na možnosti, které máte při rekonstrukci střechy. Určitě bude třeba věnovat pozornost krovu a střešní krytině. Zvažte i zateplení, ať už jen stropu půdy, nebo celé střechy, či kombinaci těchto dvou způsobů. Zabráníte tím únikům tepla a při zateplení celé střechy můžete získat místnost navíc v podobě obytného podkroví

1 Dřevěný krov

Poruch, s nimiž se můžete při starých dřevěných krovů setkat, je poměrně hodně. Před tím, než se rozhodnete, co s ním, je však třeba přistoupit k jeho kontrole. Můžete vycházet iz údajů od původních majitelů, kteří by vám měli vědět poskytnout informace o tom, jaké problémy museli řešit. A to nejen při krovu. Pokud nejste technicky zdatný typ, pak si na obhlídku krovu raději přizvěte odborníka.

Před kontrolou přídavek k stávajícímu krovu si třeba položit otázky:

Dochází k zatékání krovu?
Nachází se střešní krytina na latích a dochází k nadměrnému průhybu latí mezi krokvemi?
Vykazuje dřevěný krov hnilobu nebo jiné poruchy?
Zatékání přes střešní krytinu

Pokud dochází k zatékání vody přes betonovou nebo pálenou střešní krytinu, může jít o poškozenou střešní krytinu, která se dá vyměnit. Poruchu snadno zjistíte obhlídkou z půdního prostoru. Voda však může zatékat i přes poškozené oplechování, např. v důsledku jeho zrezivění. V taktem případě se doporučuje původní střešní krytinu demontovat, vložit nové oplechování a střešní krytinu vrátit zpět.

Při skládané střešní krytině na bednění (eternit, plechová šablona, ​​dřevěný nebo asfaltový šindel) je porucha stejně viditelná z půdního prostoru, ale místo zatékání může být úplně jinde, než tam, kde ho vidět. Proto je potřebné místo poškození identifikovat z vnější strany střechy a poté provést vhodnou opravu. Způsob opravy pak závisí na typu střešní krytiny.

námraza podkroví
Krov šikmé střechy, na kterém dochází k namrzání vlivem uzavření půdního prostoru a pronikání teplého vlhkého vzduchu přes půdní strop. | Zdroj: shutterstock.com
Další variantou může být celoplošná střešní krytina na bednění (plechová drážková krytina asfaltový nebo PVC pás). Zde bývá oprava velmi náročná, protože najít místo poškození a zatékání nemusí být jednoduché. Pokud se podaří místo identifikovat, je oprava tohoto typu střešní krytiny poměrně jednoduchá. Asfaltové či PVC krytinu stačí správně přelepit.

Pokud jsou krokve výrazně poškozeny, je třeba přistoupit k sanaci poškozené části krovu.
Střešní krytina na latích a nadměrný průhyb latí mezi krokvemi

Prohnuté latě starých krovů signalizují tzv. únavu materiálu, který se pod váhou střešní krytiny a sněhu prohnul. „Prohnutí latí způsobuje otevření střešní krytiny ve spojích, které již nejsou tak těsné jako při položení nové střešní krytiny. Opravu lze realizovat demontáží střešní krytiny, která se může na střechu znovu použít a výměnou starých latí za nové se správným profilem, které odpovídá druhu střešní krytiny a její zatížení, „vysvětluje Ing. Luděk Kovář z technického oddělení puren, s. r. o.

Dřevěný krov vykazuje hnilobu a jiné poruchy

Poruchy nosných prvků střechy, krokví můžete zjistit běžnou kontrolou. Jejich velmi častou příčinou je zatékání do střechy a následné napadení krokví hnilobou. Při malém lokálním poškození, lze napadené místo chemicky ošetřit a na krokve aplikovat tzv. příložky z dřevěných fošen z obou stran krokve. Příložky třeba vzájemně přišroubovat. „Pokud jsou krokve výrazně poškozeny, zde už nepomůže žádné chemické ošetření a je třeba přistoupit k sanaci poškozené části krovu.

Share this
Tags

Must-read

Připravte svou nemovitost na 21. století

Pokud uvažujete o stavbě nového domu nebo o rekonstrukci stávající nemovitosti, pravděpodobně chcete, aby váš domov splňoval veškeré vaše potřeby nejen dnes, ale i...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Záložní zdroj energie do garáže, domu i dílny

Při stavbě domu byste si měli důkladně promyslet plán elektroinstalace. Uspořádání kabelů a zásuvek má vyhovovat potřebám uživatelů a celkovému designu bytových interiérů. I...
spot_img

Recent articles

More like this