Při delší dovolené na chalupě se můžete pustit i do rozsáhlejších oprav. Při dřevěnici přichází v úvahu výměna spodního břevna, oprava vnějších spár a vnitřního povrchu. Navzdory náročnosti zvládnete práci ve dvojici.
Na Slovensku se stavěly elegantní dřevěnice s jemně opracovanými detaily. Bylo je možné stavět, když byli dostupné rovné kmeny stromů. Spoje se vyplňovali mechem nebo povrieslami ze slámy, aby byly utěsněny před větrem. Dřevěný dům měl vždy tendenci přebírat prvky zděného domu. Dřevěnice se omietali – někdy zvenčí, ale častěji zevnitř. Ani v nejstarších dobách se v interiéru neponechávaly poloblouky kmenů, opracovali se do roviny.
Pokud se kolem domu lety zvedne úroveň terénu, což nepříznivě ovlivňuje spodní trámy, třeba zem odkopat a vyspádovat směrem od domu. Shnilé části dřevěné konstrukce nemusí znamenat, že je třeba vyměnit celý trám. Pokud je shnilá pouze čtvrtina tloušťky dřeva, stačí osekat poškozenou část. Osekáváním porušeného dřeva se trámy současně i prosondovat.
Pouhým okem někdy není vidět poškození a shnilé místa trámu. Proto je třeba na trámy poklepat, nebo dokonce odštípnout kousek dřeva, případně vyvrtat vzorek. Je důležité vědět, že i objekt, který vypadá opravdu jako ruina, lze většinou obnovit. Zde je návod, jak na to.
budete potřebovat
MATERIÁL
Dřevo – kulatina z jehličnanů, 1. jakost
Písek – říční, případně místní (frakce 0 až 2 mm)
Pytel vápna a hlíny
Sláma a mech
NÁŘADÍ
míchadlo na maltu □ zvedák (nejlépe traktorový) a řetěz □ kolečko, lopata, sekera
maltovnica (tzv. Kalfas)
naběračka, lžíce
dvě vědra, vodováha
špachtle, štětec
tesařské skoby (kramle)
pilka, dláto