O trvalek je známo, že se snadno pěstují a nevyžadují speciální péči. Máme však pro vás tipy, díky kterým docílíte jejich bohatší kvetení.
Pokud trvalkám dopřejete své požadavky, budou i mnohem lépe kvést. Ve smíšených skupinách pěstujte jen druhy, které mají stejné nároky na stanoviště i růstovou vitalitu. V opačném případě silnější druhy vytisknou ze záhonu ty slabší.
Pěstujeme trvalky ze semen
I když se trvalky obejdou bez řezu, stále je můžete pomocí něj přesvědčit, aby měli více květů a kompaktnější vzrůst. Odkvetlé květy vypadají v záhoně ošklivě a během vlhčího počasí mohou být rovněž náchylnější k napadení houbovými chorobami. I tvorba semen okrádá rostliny o hodně sil, kterou by místo toho mohli vložit na tvorbu nových květů. Pravidelné vytahování nůžek se tedy vyplatí.
Po silnějším řezu po létě budou trvalky v příštím roce mnohem lépe kvést. Platí to i pro neskorokvitnúce trvalky, jako jsou astry, kakosty či boubelík.
Letní střih pro trvalky
Na prodloužení kvetení
echinacea
Pravidelně odstraňujte suché a odkvetlé květy, čímž zabráníte tvorbě semen. Doporučujeme to při Flox, echinacea, pivoňka, lilie, Lupine a všech jednoletá. | Zdroj: shutterstock.com
Na druhé kvetení
Silným zpětným řezem trvalek zabezpečíte druhé kvetení (stračka, šalvěj, řebříček) i nové listové výhonky (kontryhel, zvonky).
zpětný řez trvalek po odkvětu
Trvalky z dřevitými a dlouhými bylinnými výhonky se vyznačují svým pravidelným zpětným řezem po odkvětu, po kterém se rostliny krásně zahustí, jako například levandule, tymián, rozmarýn, vřesy
hnojení rostlin
Aby rostliny nabraly po řezu potřebnou sílu, aplikujte do zálivky ve vodě rozpustné hnojivo a dobře jejich polijte.