Zrekonstruovaný dům s neopakovatelnou atmosférou jako alternativa k nevkusným vilám, které ukrajují z přírody

on

|

views

and

comments

Historická část malého českého města Trhové Sviny skrývá několik zajímavé stavby, avšak mnohé ve špatném stavu. Architekti Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl spojily dvě z nich do jednoho nového domova. Při rekonstrukci odstranily všechny nánosy desetiletí. Odhalily jejich podstatu a s ohleduplností a úctou k historii obnovili. Kromě silné atmosféry, kterou dům po rekonstrukci má, nás zaujalo důmyslné řešení prosvětlení interiéru.

Práce architektů z Atelieru 111 architekti jsou známé koncepčním myšlením, střídmostí a řešením v kontextu s okolím i historií objektů. V těchto indiciích se nese i nová rekonstrukce, která vznikla spojením dvou starých domků v historické části malého jihočeského města. Sice oba byly zanedbané, měli poměrně silnou atmosféru a potenciál.

Skrytí před ruchem, přitom kousek od služeb

„Místo nás od začátku lákalo díky svéráznému charakteru a skvělé poloze. V úzkých ospalých uličkách vedle travnatého hřiště na náměstí, jsme skrytí před ruchem okolní dopravy, přitom nás od centra s obchody, službami a úřady, od škol, kina, divadla i stanice dělí jen pár kroků. Rekonstruovaný dům vnímáme jako alternativu k vilám v předměstí, ke stavebním záměrem, které leckdy neúměrně odkrajují z naší země, „vysvětlují architekti Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl, jak vznikl jejich nový domov.

Velký obytný prostor dole, dětské pokoje s hernou v podkroví

Základem rekonstrukce bylo vytvořit příjemné a charismatické bydlení, v němž se snoubí moderní jednoduchost s prvky historie. V přízemí vznikl dostatečně velký obytný prostor s navazující venkovní terasou. Podkroví patří dětským pokojům s hernou, ložnice rodičů má vlastní koupelnové zákoutí. K domu patří i zahrádka s ovocnými stromy, dvě garážová stání a velká dílna.

Pod nánosy desetiletí našli původní kamenné zdivo

Jeden ze dvou domů, které architekti spojily, přešel na přelomu tisíciletí výraznou stavební úpravou. Druhý se nacházel v havarijním stavu. Nejprve bylo třeba odstranit všechny nevhodné novodobé prvky, včetně velkého vikýře s balkonem a plastových oken.

„Za přizdívkou jsme objevili původní kamenné zdivo a drobné, pro nás cenné, historické fragmenty. Základní tvar, měřítko a materiality původních hmot respektujeme. Vnitřní členění přizpůsobujeme snaze objekt zpřístupnit ze dvou stran – pro pěší od náměstí a pro auta ze strany protilehlé, „vysvětlují autoři proměny.

Starožitné židle a stůl ve zděném domě
Snahou bylo vytvořit příjemné a charismatické bydlení, v němž se snoubí moderní jednoduchost s prvky historie. Zdroj: Alexandra Timpau

Netradiční pojetí oken vnáší dovnitř mnoho světla

Kromě kamenných zdí v střídmě a úhledně řešeném interiéru nás zaujalo, jak architekti přistoupili k řešení prosvětlení. Velké okno v štítové dvorní fasádě je odpovědí na jedinečný výhled na kostelní věž. Průhledy z interiéru obohacují celkové vnímání prostoru. Velmi silný efekt dosáhli architekti tím, že nové otvory ve stěnách a ve střeše jsou minimalisticky pojaté. Tak kontrastují s původními, tradičně dělenými okny.

Jaké materiály použili?

Na střeše je střešní taška bobrovka, zdi jsou z kamene a keramického zdiva. V podkroví dominují smrkové palubky. Podlaha je řešena jako betonová stěrka, okna a nábytek jsou dobové, obklad stěn a vestavný nábytek je ze smrkové dýhy. Konstrukce schodiště je ocelová a kuchyň je vyrobena z kompaktních a lamino desek.

Share this
Tags

Must-read

Český Ráj – kam na výlet?

Český ráj patří mezi nejkrásnější místa České republiky, která každoročně navštíví davy turistů. Ráj leží přibližně devadesát kilometrů severovýchodně od Prahy. Obklopují jej města,...

Matrace mi zachránila zdraví

Matrace, do které jsem nedávno investovala mi doslova zachránila mé zdraví, a to za minutu dvanáct. Můj lékař mi dokonce přikázal si novou matraci...

Jak nosit overal

Léto se blíží a nastává období nošení různých zajímavých módních kousků, jako například overaly. Ty se nosily v minulosti, avšak v posledních letech se...
spot_img

Recent articles

More like this